מאמרים
 
 
הסיפור של הספר

הסיפור של הספר

 

איך מוציאים לאור והאפשרות הדיגיטלית –

לצד המאמץ בכתיבת ספר מכל סוג שהוא (לימוד, רומן, אוטוביוגרפי, עיוני) מתקיים תהליך הפקה שמורכב משלבים ובעלי מקצוע נוספים על כותב הספר.

כיום ניתן להוציא אל האור ספרים גם בכמות של בודדים כאשר תהליך הפקתם דומה לזה של הדפסת אלפי ספרים.

ננסה להכיר לכם את התהליך והאפשרויות הקיימות על מנת שתוכלו לבחור את המסלול שיתאים לצרכים שלכם:

כריכות
  1. מלל: מומלץ להגיע למצב בו מלל הספר מוקלד לתוכנה המוגדרת כמעבד תמלילים (המוכרת WORD) אם יש צורך ניתן לקחת עזרה מקצועית בהקלדה.
  2. עריכה ועריכה לשונית: כאשר המלל נמצא בצורת קבצים, ניתן בקלות לערוך, לתקן ולנסח, לחלק לפרקים ועוד. בספרים המופקים ברמה האישית בכמויות קטנות למשל, ספר זיכרון משפחתי, רצוי לבצע לפחות הגהה אך, לא קיימת חובת העריכה שכרוכה בבעלי מקצוע נוספים – עורך, שמסדר את תוכן הספר ועורך לשוני, שמתייחס לשפה ולהגהה. טיפול כזה במלל מנחה את העריכה הגרפית ומסייע להתמצאות הקורא ולקריאה מהנה ורציפה.
  3. איורים ותמונות: תצלומים יש להמציא באיכות המתאימה לדפוס. איורים ניתן לצרף בקובץ של תוכנה גרפית או אם צוירו ידנית לסרוק באיכות הדפסה ולעבד. את שניהם יש לשייך למלל ולמקומם בספר, למספר, למיין לתיקיות או כל דרך שתבהיר ותסדר לעורך הגרפי את החומרים באופן הנגיש ביותר. כמובן שכאן עשוי להיכנס בעל מקצוע נוסף – צלם או מאייר שיקבל הוראות מהכותב/עורך.
  4. בחירת הפורמט: בשלב זה בוחרים גודל לספר לפי השימוש העתידי בו ולפי דרישות לקוח למשל, ספר המשמש מדריך טיולים יופק בגודל נשיאה נוח, יודפס בצבעוניות מלאה או בשחור/לבן עם או בלי עמודי צבע (לתמונות) “שתולים” בין דפי הספר. כמו כן, מחליטים על אופן הכריכה: כריכה רכה בהדבקה חמה, כריכה קשה, ספירלה, חיתוכים מיוחדים, הבלטות, למינציה, צבע מיוחד, לכה ועוד…

במקביל לביצוע העריכה הגרפית, מקבלים החלטה על מספר העמודים.

 5. עריכה ועיצוב גרפי: הספר עובר לידי בעל מקצוע נוסף – מעצב גרפי, שנותן לספר את הייחודיות שלו לצד החשיבה על נוחות הקריאה עפ”י אפיון קהל היעד לספר המסוים (גודל גופן ובחירת גופן, מיקום המספור, כותרות, חוצצים, איורים מנחים, גודל תמונות, רוחב שוליים וכדומה).

6. דפוס/המרה דיגיטלית: כיום ניתן לבחור – הדפוס המוכר לכמויות גדולות | דפוס דיגיטלי לכמויות קטנות, מומלץ בהערכה גסה ל-1-250 ספרים | המרה לספר דיגיטלי, אפשרות חסכונית היוצרת קובץ המדמה ספר לדיפדוף וקריאה במחשב ובמכשירים ניידים בכל מקום וזמן. לספר הדיגיטלי יתרונות רבים: אין עלויות דפוס, אין הגבלת כמויות, נגישות מקום וזמן ויכולת הפצה המונית או אישית באמצעות דוא”ל.

לחצו כאן לדוגמא לספר בפורמט דיגיטלי

 

איסר לרב מסר

 

לרותם פרסום והפקות ותק וניסיון של 30 שנה בהוצאה לאור ובהפקות ספרים מסוגים שונים וברמות הפקה פשוטות ומורכבות כאחד…

אז עכשיו הזמן לרענן את המגירות ולהתייעץ איתנו על הפקת הספר שלכם…