מאמרים
 
 
סוגי הנייר – המשמשים להפקות דפוס

סוגי הנייר – המשמשים להפקות דפוס

 

אחד המרכיבים החשובים של הפקת הדפוס הוא בחירת סוג הנייר. כיום קיימים מאות סוגי נייר שניתן להשתמש בהם בדפוס במגוון רחב של צבעים.

בחירה נכונה של נייר תהפוך את הפקת הדפוס שלכם למוצלחת או יוקרתית יותר. ניתן להשתמש בנייר הקיים בבית הדפוס או לרכוש נייר משלכם בחנות לציוד גרפיקה, כל עוד הוא מתאים למכונה בבית הדפוס. יש לשים לב גם לגודל הנייר ולמספר העותקים שמתכוונים להדפיס. בדרך כלל הדפסת מספר רב יותר של עותקים בריצה אחת תהיה זולה יותר.

סוג הנייר שתבחרו ישפיע רבות על איכות המוצר שתקבלו. להלן רשימת סוגי הנייר העיקריים.

נייר עיתון כשמו כן הוא – משמש להדפסת עיתונים. הוא מכיל עץ ומשקלו בין 40 גרם ל-52 גרם.

נייר נטול עץ  משמש בדרך כלל למחברות, ספרי לימוד, מדפסות ביתיות, ניירות מכתבים וכדומה. כך נקרא נייר המכיל כ- 5% עץ ו- 95% חומר מקשר. משקלו נע בין 60 גרם ל-350 גרם. הוא נחשב לסוג נייר פשוט, אם כי ניתן להתאימו גם להפקות דפוס יוקרתיות.

המאפיין הבולט של נייר זה, הוא שהתוצאה הסופית אינה מבריקה לעין ובכך, הנייר מהווה רקע נוח לקריאת מלל מרובה. כיום יותר ויותר מעצבים מעדיפים להשתמש בנייר זה.

נייר כרומו הוא נייר המצופה במכונת ציפוי נפרדת ומתאים להדפסת תמונות (הדפסת פרוצס ב-4 צבעי יסוד: שחור, כחול, אדום וצהוב). משקלו 90 עד 450 גרם. זהו נייר עבה ומבריק שמשתמשים בו בדרך כלל להדפסת מגזינים, קטלוגים, עלונים וכדומה. נייר כרומו מתחלק לשני סוגים: מבריק ומט בהתאם לאופי הציפוי, כאשר הבחירה ביניהם היא עניין של טעם ומטרת השימוש במוצר הסופי.

נייר ממוחזר עשוי מפסולת של נייר נטול עץ אשר עברה מחזור ועיבוד בשיטות מתקדמות. התוצאה היא מבחר מגוון של ניירות במשקל של 80 עד 300 גרם בעלי מרקם מיוחד ויפה. נייר זה מתאים להפקות דפוס יוקרתיות עם מגע אישי כמו הזמנות וכרטיסי ביקור, אולם מחירו גבוה משמעותית מזה של נייר כרומו או נייר נטול עץ.